Poezi

Do te ishe yll, po te isha qiell... Do te ishe rreze, po te isha diell.. Por keto qe i thash jan vec krahasime, une jam njeri e Ti je Zemra ime!!!

Bukurin ta dha natyra gjestet kush ti dha ta jap fjalen e sinqert se kurr prej teje nuk kam me u nda.

Ne vend te zemres ta kish falur zoti nje gur qa mendon se do te fitosh ti me aventur

Dashuria esht mall qe importohet nga turqia dhe nuk ka garancion nga rinia...

Si degjoj fjalet e botes,per as gje sdua tja di,vec te jem ne krahet e tua te me puthesh si femije

Kur dritaren e mbylli e prap brena hy i drejtohem zemrës së shkret e pyes se deri kur mund jeton duke t,pritur ty...

Shum e bukur elegante simpatike e pedante syt e zi bukuroshe me pelqen por pak nervoze...

Ne qoft si qjelli behet Leter edhe deti behet Boje nuk do te shkruaj as gje tjeter veq se ty te dashuroje

Mos i beso askujt mos e urej veten por besom qe une per ty e jap jeten edhe pse je lark asge sme pengon largsia na ndan dashuria na bashkun

Jeten time e ndave ne dysh  tash ne mes nesh qdo gje u prish  jeta merr tash ndryshim tjeter lamtumire dashuria e vjeter

Nese ky eshte fundi te lutem me thuaj mos e ler kete zemer ende per ty te vuaj

Nje nate isha ne vetmi mendoja tere naten per ty dhe vuaja qe ste kisha prane qaja me zemer dhe me lot ne sy

Nje nate me dukej shum e gjate te humba ty dhe jeten time se di perse aq i pafat me lot ne zemer dhe me kujtime

Sa shum ne kete jete gabova pse aq shum te besova kete e bera por sishte dashte ti me prite me sjellje te vrazhde

Nuk ishte gabim qe falet zemra qe ti e theve lotet mi lae ne sy dhe vdekjen time e pelqeve

Shpesh e pyes veten pse aq shum te besova ty te solli kjo fatesi ndersa une rend u lendova

Se di perse shum te deshta vetem veten e lendova se di perse te kam besuar nga ti tash u tradhetova

Se di perse per ty qava syte e mia me lot i lava kete se paske merituar per avantur paske menduar

Se di per te deshta se di te deshta pa asnje kufi tash zemren time e mbuloi e zeza tradheti

Per ty shum letra kam shkruar dhe shum te kam besuar por kurr se kam menduar se ke me me tradhetuar

Te nderova dhe respektovavetem pse ishe e ndershme se dita se do te me mbetesh shoqe e botes se rrejshme

Te deshta pa asnje kufi jo pse e kishe ate bukuri por pse kishe shpirt e zemer sikur ti kurr spash un femer

Ste harrova une akoma edhe kurr nuk do te harroj e di se nje dite do te vdes por deri ne vdekje te dashuroj

Nuk e di tash se ku gjindesh mikesha ime e perjetshme ne zemren time do te mbetesh e paharruar e pavdekshme

Dashuria e sodit nuk ka lezet se dashurohet edhe femia ne djep te dua

Per gjume i shtrire ne shtrat nje rreze hene sme le rehat kthehu knej e kthehu andej e shohe gjumi sme merr ej gjume po ku je jam i lodhur dua te fle erdhi dalngadal e me kujdes me mori po ku me qoj mua te shkret atje ne ender diku larg ate qe se pash diten e gjeta ne gjume ate nat

 

Si gonxhe trendafili eshte dashuria e pare keputma kur te vdes dhe ma ver mbi varr derdh dy pika lot qe gonxhja te lulzoj keshtu dhe ne varr te mund te dashuroj.

 

Ti je jeta ime, Frymemarrja ime, Dashuria ime, Ushqimi im, e kur te humbi un me qfare jetoi bre ...

 

Ne jete ka interes ne dashuri ka stres  ne tradheti ka ironi dhe te gjithe te marin neper goje duke thene se si je ti

 

Kush ti puth buzet e tua? kush i fshin lotet e tu? kush merzin ty ta largon? te vi une a me pranon?

 

Kur te ze lemza kujto emrin tim Kjo s'eshte magji por te heq vetmin Kot mos pi uje lemza ste pushon Keshtu bej dhe une kur ti me kujton

 

Sa here merzitem foton tende shikoj lot mbi te derdh se dot ste harroj dua te urrej por eshte e kot truri jep urdhra zemra si zbaton dot

 

Eja Shpirt une te pres ta vras gjumin ste le te flesh t them nates mos kalo i them ores rri pusho mka mar malli te te shoh eja Shpirt mos u von

 

Mbrem pash nje yll per te ndjer ty me pran rrezet e yllit nje puthje me dhan. e kuptova qe ishe ti ! se pse sa here te kujtoj , Atje mu shfqshe ti.

 

Ne kete bote te felliqur Ne kete bote ku rroj S'dua gje tjeter veq dashurine e vajzes qe dashuroj

 

Prit prit mos bjer ne gjum dua te te them se te dua shum naten e mir e gjum te embel ma dergo nje puthje dhe shihem ne ender

 

Te puth ne buzë, te puth ne sy ohh sa mir ndjehem kur jam me ty, a e din i dashur sa shum te dua, a do te jesh gjith jeten me mua ?

 

Qeshu e dashur vetëm të qeshin ata sy, lotët e dynjas i derdh unë për ty.

 

Kam nevoj te te puth ne buze, kam nevoj te te puth ne gushe, kam nevoj te te shoh ne sy, prandaj dua te jem me ty

 

Kur jemi bashke jemi tre une ti dhe dashuria, Kur jemi vetem jemi po prap tre une ti dhe vetmia.

 

Kërkohen syt më të bukur të shekullit XXI,konkursi është hapur që nga shkeulli XVI dhe është mbyllur sot,sepse syt më të bukur kan në duar kët mesazh

 

Asgje nuk me ben boten te kuptoj, asgje nuk me ben zotin ta besoj, asgje nuk me bind se dhimbjet duhet ti duroj, por vetem deshira per ty me mban endren 

gjalle, dhe per kete dua te jetoj.

 

Nese prej mejet mendja ste hiqet, nese per mua zemra te digjet,ateher afrohu dhe me prit pak mua,se do te vij ngadal qe te them TE DUA

 

Sikur te isha lot. Ne syte e tu te lindja. Ne faqet e tua te zbrisja. Ne buzet e tua te vdisja.....

 

Diqka me mungon  se qka as vet se di Vall mos eshte ajo se me mungon ti! Sa mund ta kuptoj vetem ajo do te jet Se nese s´te kam ty jetes nuk mund ti them jete

 

Kur te pyesin engjujt per mua i thuaj se kam derdhur shume lot kur te thone a jam i lumtur thuju se qaj eshte edhe sot...!!!Nese te thone psee?? ti ulu dhe mendo thuaj me deshti mua e une me se dua...

 

Ma shkuaj nje leter mos te dhimbet fleta se mu per ty nuk me dhimbet jeta ti je zjarr un jam prush me na nda smundet askush

 

Nese Puthja eshte nje pik ma dergo rigun e shiut .. Nese Perqafimi eshte nje sekond ma dergo nje or.. Nese Buzeqeshja eshte uj ma dergo detin.. Nese Dashuria eshte nje Person ateher ma dergo Veten..

 

E shikoj shiun qe bie pa pushim dhe mendjen e kam te ti shpirti im xhdo pik e shiut qe bie mbi xham esht nje puthje per ty qe afer ste kam

 

Sa me larg te jesh aq me pak une qesh dhe sa me larg te jesh aq me shume me mua do te jesh

 

Kur une qaj ti qan me mua Kur une kam frike ti qesh dhe thua te DUA.

 

Se ti se dite qe une te desha e qe te dua ti prap se di sa do te dua ti kurr sdo ta dish se ti se di ceshte dashuri...

 

Dashuria te djeg pa par ziarr ajo te vrete por nuk sheh varr ajo te mbyt pa oqean  ajo te vyshk pa vjesht pran ajo te plak pa qen i burgosur ajo te tret pa qen varrosur ne fillim te jep pak jet  pastaj te mbyt me te vertet.

 

Dashuria është det, gjithkush mund të zhytet, por ai që s'din t’notoj, mund edhe të mbytet!

- Dashuria është e verbër, ç’menduria e përcjell!!

- Dashuria është një kopsht me lule nëse hyn aty dije se u ngule!!

- Dashuria është nje thesar i humbur që kërkohet nga njerzimi,i cili neve na kujton,pse ja vlenë me jetu! 
I cili neve njerizimit na bënë të qmendemi nëse ne atë e fitojmë apo e humbim.

- "Dashuria e papjekur thotë: "Të dua sepse kam nevojë për ty", dashuria e pjekur thotë: 
"Kam nevojë për ty sepse të dua".

- Dashuri mundet të jap vetëm ai që dashuron!

- Dashuri, një emer, emer që të therë në zemer që kur përmendet emri i saj lotët rrjedhin e vuajtja s’ka skaj.

- Dashuria e vërtetë është kur zemra dhe mendja jote thonë të njëjten gjë!

- Emer që duhet më shumë se vetvetja emer që e din e ç’është e vërteta, 
që të benë njëmijë vjet të jetosh e të benë ç’do gjë ta gëzosh! Dashuria!

- Nëse më do me lerë të qetë që ta vërtetoj se a të dua me të vërtetë, 
e nëse kujton se më ke fituar ky është një mendim i yti i gabuar.

- Dikur desha dikend, dhe ndoshta do ta dua, por si dikur dikend, asnjëherë askend. 
Edhe pse nuk jemi bashkë , ende të dua dhe gjithë do të dua.

- Gjithçka që dëshiroja netë dhe ditë të tëra, ishte të të dashuroja me gjithë fuqinë e qenies sime.
Lutesha që të pranoje të qëndroje pranë meje deri në fund të jetës sime.

- Për mua e vetmja në jetë, në zemrën time, e kaluar, ajo që e deshta me të vërtetë. 
Mos mendo se për ty poezia ime ka marrë fund, sepse fundi nuk i vjen kurrë edhe nëse ty s’të takoj askund. 
Do të vazhdoj të shkruaj deri në fundin e kësaj bote dhe nuk do të harroj kurrë si më mashtroi dashuria jote.

- I shkruaj asaj që kurr nuk e takova, asaj që në zemër ende e mbaj dhe që nga fillimi e dashurova. 
I shkruaj zërit që kurr se dëgjova, dashurisë që mbet vetëm në mendje, asaj që vetëm e ënderrova.

- I shkruaj një femre që e dua shumë, i shkruaj i shkruaj, doren s’mund ta ndalë, i shkruaj në megjes, ditën, 
në mbrëmje, në mesnatë, i shkruaj dhe kur jam në gjumë. I shkruaj pa zemër se zemrën time e ka ajo të falur nga unë .

- I shkruaj në letra, por kujt nuk e di, Enigmes, ënderres që në foto se pashë, i shkruaj asaj për të cilen mbaj zi,
i shkruaj asaj që në të, në dashuri rashë.

- I shkruaj zemrës që mundohem ta përvetsoj, asaj të cilës dashurinë që kam ndaj saj nuk din ta kuptojë.

- Më fal zemër se ndoshta më flajet e mija të ledova , me fal shpirt se ndoshta nga dashurija të gjykova. 
Më fal e dashur se veç për ty unë mund të jetojë, më fal Syri im se pa ty unë nuk dua të egzistojë.

- Mos harro: Se vetëm ty të deshta në këtë botë, mos harro se për ty mbrem su ndalen lot. 
Mos harro se pa ty çdo gjë është e kotë, mos harro se të dua ma shumë se dje, sotë.

- Më kujto edhe kur të thojnë se nuk jam gjall, mos harro se as guri s’kishte plas ma parë. 
Më thuaj një herë se kotë nuk ishte krejt ky vajtim , mos harro se ti je e vetmja lumturi në shpirtin tim.

- Mos lejo që të behem i dashurisë, edhe një viktim , më thuajë një herë, 
se më don sa të dua shpirti im. Mos mendo se edhe nëse me Ty nuk jam, më beso se vetëm ty të deshta, me zemër të them!

- Edhe pse thonë se koha hakmerret me harresë ndaj kujtimeve, dashuria ime për ty kurr nuk do të zbehet. 
Dhimbje e madhe për mua do të ishte t'i harroj ditët më të lumtura të jetës sime.

- Kam kërkuar një njeri si ti pjesën më të madhe të jetës sime, por ishte shumë vështirë ta gjeja. 
Dhe befasisht u ktheva, dhe ti ishe aty.

- Kur të bie shi, dil nga shtëpia dhe leri pikat që bien të të prekin, 
janë puthjet e dashurisë që prej shumë kohesh kam dashur të t'i jap.

- Çka të shkruaj kur s’kam as fjalë, nuk kam as zemër, se të gjitha ti kam falë!

- Lulet nuk mi pranove, tani më ke zemëruar, këtë gjest do ta kuptojë se dashurinë time ke refuzuar!

- Bie të fle, tek ti mendoj, në enderrat e gjumit ty të shikoj,
zgjohem në mëngjes ty të imagjinoj, për tërë jetën ty të dashurojë.

- Do desha të isha një pikë loti që të lindja në syte e tu, të jetoja në faqet e tua dhe të vdisja mbi buzët e tua.

- Dy pika lot' për dashuri, dy zemra që ndodhen ende në vetmi,dy zemra të arta, dy zemra të zjarrta, 
e duan njëra tjetrën edhe pse jan të larta !

- Ç'të them tjetër ,tash përveç se mendo mirë. Më lër të iki nëse të pengoj ose : Të dua ,më thuaj.

- Çdo ditë po vdes nga pak, se dhemjen e kam afër e ty të kam larg. Kam prit e nuk ke ardhë, 
pse s’më vrave ti, po më le të gjallë. Vonë është, vonë është për të qar, vonë është për të qesh, 
vonë është përseri pran meje të jesh!

- Jetoj si në parajsë, në një botë krejt tjetër, nuk di se ç'bëj, nuk di nga shkoj. 
Gjithmon një buzëqeshje më përkëdhel krejt fytyrën kur kujtoj syt e tu. 
A nuk e vën re o e dashur se sa i dashuruar jam pas teje?

- Kur më dhe dashurine zbulova jetën, kur të dhashë vetën time zbulova lumturinë.

- Mbi detin e qet lundronte një flet . Mbi të shkruante të dua për jetë!

- Merre zemren time të shkret mbyte me durë tua pastaj knaqu në këtë botë se më s’të them të dua! 
Se kjo zemër veç për ty ka rrah dikur, por ti këtë se kuptove kurrë!!

- Mos loto nëse shkoj e s'kthehem. Mos më pyet si jam, kur e ndien si ndiehem.

- Mos më pyet si jetoj kur më ke lënë vetë, mos kërko falje nga zemra që një herë e vret.

- Mos trokit më në dern time, se ajo është mbyll, së në zemrën që e theve kurr s’ke për të hyrë.

- Mos më thuaj, se më ke dashuruar, tash është vonë, shumë vonë për tu penduar.

- Mos më pyet për ato çaste që dikur me mua kalove, mos loto për fatin tonë qe ti vetë e shkatërrove!!!

- Në mendjen time shpalos kujtime një nga një ,në njëren nga ato e gjejë tregimin për ty ,athua ku je ti!? 
A thua ënderr ishe ti!?

- Nëse nuk të thash se për mua je ti ajo që më fal buzëqeshje, ajo që më fal ngrohtësi. 
Nëse s'ta shpreha dot sa shumë të dashuroj fajin e kish natyra qe si dha zemrës gojë.

- Një mijë poezi do ti shkruaj për ty ,por asnjëra s’bënë punë ,që të kthehesh tek unë, 
mollë e ndaluar, e ndaluar për ne, qenka dashuria jonë, që u mbulua me dhe!!

- Tash nuk jemi afër, si dikur nuk jemi, përveç njëri tjetërit tjetër gjë nuk kemi!

- Të pres jashtë botës aty ku realiteti bëhet magji, të pres aty ku urrejtja bëhet dashuri,
ku lotët kthehen në rreze dielli. Të pres aty ku le krenarinë për gjithmonë, të pres aty ku zemra ime s’do të vuaj më!

- Sa të çmuar janë sytë e tu pas gjithë kesaj që kam parë. Sa e varfër është gjithçka që shohë, kur shohë sytë e tu.

- Si guxove që zemrën time të ma marresh ashtu, si rrezikove kaq shumë. Ke harruar çka të kam thënë!
Borgji me borgj lahet, sepse edhe zemrën tënde kam unë.

- Shumë të dua në këtë natë, eja e mos mbaj inat, mos u bë zemer e ngrutë, jeta është e shkurtë!

- Pa u lind po e braktis këtë dashuri, mos harro kur më the: Do të jetoj vetëm për ty, o ti dhe vetëm ti!
Ti je shkaktare për këtë vetëmi.

- Pa ty nuk mundem të rri, pa ty jeta më bëhet hi, pa ty jeta nuk mjafon, se zemra e ime e shkret vetëm ty të don !

- I thash lotit pse qan mu përgjigj: Për ty! I thash po boll qave pusho, ai më shumë rrodhi në sy!

- I thash zemres pse je merzitur mu përgjigj në heshtje: Jam lodhur duke pritur,
më tha me gjysëm buzeqeshje.

- E pyeta ç’kuptove nga dashuria? Më tha: Shpirtin e lenduar nga vetmia, 
të gjitha përveç lumturise dhe ngadal fshiu lotët e mia.

- Pastaj në vetmi ngela në dhomë me shoqerin e lotëve në sy dhe me zemren e lënduar për një vajzë,
se nuk mund të jetoj dot unë pa ty !!

- S'kam besuar se më ik si era, s'kam menduar të jetoj pa ty, 
s'besoj se erdhi pranvera derisa s'pushojnë të lotojnë këta sy !

- Në çdo hap në çdo vend dhe në gjum më bie ndërmend. Kur flej më duket të kam pranë, 
kur qeshi më duket më shikon, 
kur qaj më duket më pajton. Eja pranë meje !!

- Ti prap më thua se më don, por ti po shkon dhe po gabon. Si harrojë ata sy, si dhe lotët që të rrodhen ty!


- Ti me fajson për atë gabim, ti po hidhrohesh pa kuptim! Kujtohu se ç’po bën, dashurin tonë ku po e len!

- Kur rrjedh një lot besoje se e ka me të vërtet, kur vuan një zemer pa ty nuk rri dot e qet!

- Kur një zë i lenduar do që të tregojë diçka, dëgjoje me vëmendje se për ty shumë dashuri ka!!

- Kur një dhimbje thërret, mos e luaj më me tej por mbaje pran vetës dhe shëroje që andej.

- Kur dy sy të shikojnë të lenduar e me trishtim puthi e mbeshteti në zemër,
sepse ata janë sytë e mi, se ti je shpirti im!!

- A t'kujtohet ajo natë ,ajo natë e ftohtë, kur më le e dashur duke qajtë me lotë!
Mbaje fjalën e dashurisë kurr mos e harro bëhu besnike dhe gjithmonë beso! Por, prej ditës që s’të pash,
prej ditës që shkove, unë për ty mendoj por ti më harrove !

- Mos më veshtro e heshtur mos më kerko, të lutem më harro!! S’mësove të duash prandaj do të vuash, 
> nuk do të jeshë më puthja ime nuk do të keshe më ledhatime. Të lutem shko, të lutem më harro !!

- A e ke provuar atë ndjenjë kur të vjen t’i thuash shpirt, asaj që e dashura jote s’është? 
Kur i thua zemër asaj që nuk rri me ty, pranë, por zemrën me ty e ndan?!

- Ç'do ditë pa ty, është si një ditë pa diell. Ç'do mbrëmje pa ty, është si një natë pa yje.
Ç'do orë pa ty, është si një jetë pa ndjenja. Ç'do minut pa ty, është një minut si mos të isha në jetë. 
Ç'do sekund pa ty, është si mos t’më rreh zemra.

- Deshirojë të shof me sy e të mos digjem mall për ty, vetëm ta dish se sa të dua s’do jetoje as një orë pa mua!

- Digjem, përvëlohem se të dua shumë, ditën mendohem, natën rri pa gjumë.

- Dua që sa më pare, kur të zgjohem një mëngjesë, pranë meje të të takoj ty. Ti je krijesë e veçantë e zemrës sime. Më mungon pa masë!!

- Dy zemra lindin, dy zemra qeshin, dy zemra qajn, dy zemra vdesin. Njeriu pa dashuri si nëna pa fëmi,
dashuria pa takim si Pranvera pa gjelbrim !!

- E dua edhe shiun tash. I mbyllë sytë dhe e ndjej ende çastin kur më preke në dorë. 
Të shiqova turpshëm, e ti më buzëqeshe.

- E pash shkëlqimin e shikimit tënd në sytë e tu, rrezet e të cilit më bënë të ndjej dridhje të lehta nëpër gjithë trupin. 
As që kam menduar se do të ndihem ndonjëherë ashtu si atë ditë.

- E plaguar zemra ime larg teje, i helmuar shpirti im pa ty ,
kur të takohemi përseri do t’ma shërosh plagen me dashuri!!!

- Eja me mua se ty të kam shpres, eja me mua se pa ty s’du të plakem dhe vdes. 
Ti je djelli që mua më ngroh, ti je ëndrra që unë çdo natë e shoh!

- Eja ti mos vono, eja ti po te pres. Eja ti, vetem ti hapma qiellin!

- Është e pamundur të mos perëndon dielli, kur egziston nata! 
Është e pamundur të jetojnë njerezit gjithmon kur egziston vdekja! 
Është e pamundur të mos dashuroj kur egziston ti !!

- Fjalët e mija s’di sa ti i kupton, a din ti që zemra ime ty shumë të don !

- Isha duke pi qaj në ty kesh duke mendu,mu derdh qaji nga gota për pak kesh tu përvelu.

- Kujto erën e malit ,kujto erën e lehtë, kujto zemrën time që të don për jetë!

- Kur jam në mendimete t’kam pran zëmres sime kur rrugës heci, shkoj, veç për ty mendoj!

- Kur po e kqyri qiellin, po të shoh ty, kur po e kqyri diellin, po të shoh ty, 
kur po e kqyri hanen, po të shoh ty. Ej, largou bre pak!

- Kur të pash më lindi simpatia.Kur më buzqeshe e dita se qenka dashurija.
Kur më fole e dita se do të më thuash: Të dua, 
këtë e vërejta nga buzet e tua.

- Me gishta po shkruaj atë çka kam në mendje që të tregojë, askend për pos teje nuk e dashurojë !

- Më kujtohet dita kur të takova ty. Në zemrën time ndjeva ngrohtësinë e flakës që u ndez.
E ndiej edhe tash. Të dua. 
Përgjithmon vetëm ty!!

- Më nxeht se në zjarr më shtrejt se liria, në shpirtin tim për ty qëndron dashuria.


- Mos e merr atë lule që ta falin brigjet po merre zemren time që ajo për ty digjet.

- Mos mendo se në ty nuk mendojë apo të harroj, vetëm ty të dashuroj! 
Zemra ime rreh veç për ty se ty t'kam si dy sy!!

- Në zemren time është një bashqe,në atë bashqe gjindet një lule e ajo lule m’je ti !

 

Search site

WwW.BLero-Ku.Tk © 2010

ToPoJaNi.Tk KuKeSi.JimBo.CoM Klikoni Këtu Të Bëni (Blero-Ku.Tk) Faqe Startuese © Copyright 2010 All Right Reserved