Poezi-Per-Ndarje

   Jetova per ty

harrova me ty
per ty enderrova
se kohe me ty kalova.

Ti me flake me mohove
me tradhtove e ndjese kerkove,
u mbushe me lakmi
me trishtove ne vetmi.

Ne galaktiken e mendimeve te tua
e ato qe mendon, ne ato qe thua
une kurre s`munda te hyj
s`munda te te kuptoja ty.

Ata sy qe dikur u dashuruan
te tjer Cuna tani shikojne
ato buze qe puthje kerkuan
te tjera buze tani takuan.

Te tjera kenge thur zemra jote
qe per mua si thuri dot
dhe poezit i mori era
qe kur nuhat parfume te tjera.!

Te Lutem Me Fal Qe Me Vuajtje Te Rende Ne Zemer Po Detyrohem Te Shkruaj Kete Leter Dhe Te Tregoj Realitetin Tim Dhe Te Verteten Qe Ndjej Ne Zemer Per Ty. Deshta Dhe U Mundova Ta Mbaj Si Fshehtessi Por Kot Nuk Munda Sepse Ndenjat E Zemres Sime Qenkan Me Te Forta Se Vete Une Dhe Po Me Mundojne Tere Kohen. Nuk E Di Qpo Ndodhe Me Mua A Eshte Kjo Nje Dashuri Apo Vetem Nje Miqesi E Sinqerte.Kete Nuk Po Mund Ta Kuptoj Tere Kohen Vetem Ne Ty Po Mendoj, Leter E Shkruaj Ne Nje Moment Shum Te Veshtire Kur Me Se Shumti Po Mendoj Per Ty Dhe Jam Gati I Sigurt Se Pas Kesaj Letre Nuk Do Te Mundem Te Gjej Forcen Qe Te Flas Me Ty Sepse Sigurisht Do Te Me Urresh Dhe Nuk Do Te Duash Te Me Flasesh Kurre Por Edhe Nje Here Me Duhet Te Them Me FAL Se Kete Leter E Shkruaj Jo Nga Deshira Por Nga Detyrimi I Vuajtjeve Dhe Dhimbjeve Qe Kam Ne Zemer Per Ty Nese Ke Ndenja Kupto Te Verteten Qe E Tregon Kjo Leter Dhe Te Lutem Mos Me Urrej Te Lutem Me Premto Se Do Te Mund Te Bashkohemi Ne Boten E Endrave Qe Ikemi Perjetuhar Se Bshku ....une Do Te Vij Dhe Atehere, Asgje Nuk Do Te Mund Te Na Ndaje, Te Lutem Mos Harro Eja Dhe Dergomi Lulet E Dashuris Prane Varit Time Edhe Pse Kam Vdekur Une E Ndjej Shikimin Tend Ne Mua Edhe Pse Une Kam Vdekur Per Gjithmone Dua Qe Te Kam Pran Eshe Pse Nuk Egzistosh Ma Do Te Jem Gjithmon Pran Varit Tan!

A Po Te Flet Dikush Ma Embel Se Une, A Po Te Fal Dikush Dashuri Me Shum A Po Te Mungon Sante Perqafimi Im, A Thua A Mundet Dikush Qe Te Ma Zan Vendin Tim , A Esht Let Pa Mua Ditet Ti Kalojsh , A Esht Let Pa Mua Jeten Ta Jetojsh Kur Mendon Se Mua Ma S'ke Per Te Me Pa , A E Done Ma Shum Jeten A Vdedekjene E Shkrete , E Di Se Jetone Edhe Pa M'tregua Edi Qe Qane Edhe Vuane Ndoshta Me I Pasur Ne Bot Do Te Jame Por Kurre Lumturi Ma Nuk Do Te Kame Edi Qe Pa Ty Nuk E Kam Lete Diten Te Kaloj , Edi Qe Pa Ty Nuk E Kam Let Jeten Ta Jetoj , Kur Me Ndoj Se Ty Ma Nuk Te Kom Per Te Par Mashum Po E Du Vdekjen Je Jeten Te Jetoj!!!!

Jo Me Sdo Te Dua Jo Me Sdo Te Qaj As Ne Zemren Time Kurr Me Sdo Te Mbaj!

Atehere Tranohu Tranohu Piskat Se Vendin Afer Teje Tash E Ke Zbrazt!

Mos Me Thirr Ne Emer Mos Me Thirr Ne Pseudonim Se Pergjigje Nuk Te Jap Deri Ne Shkaterrim!


Mos Ben Me O Kuku Mos Ben As Lele Se Me Afer Teje Kurr Nuk Me Ke!

Kape Me Dore Koken Vrapo Neper Dhome Sdo Te Jesh Ne Vetedije Por Do Te Jesh Ne Kome!

  Edhe Ne Stine Te Veres Dhe Ne Ate Stine Vjeshte Me Kujto Ti Mua Kete Djale Qe Deshte! 

Te Vdes Ne Rini Spo Dua Te Vdes Te Rri Ne Kete Bote Mendon Se Ty Po Te Pres!

Te Hidhem Ne Lum Nuk Ka Uje Te Mjaftuar Ta Helmoje Zemren Skam Force Me Helmuar!

  Qe Te Vras Ty Jam Ne Dyshim Veq Do Te Turperohem Se Ske Meritim!!

 

Pers Une Per Ty Ende Ende Vuaj Perse Ti Me Thae Se Une Jem I Huaj!

Nese Ike E Me S'te Shoh Kur Te Kthehesh S'do Te Njoh Do Te Mbetesh E Harruar Ne Zemren Time E Kaluar!

KU Me Je Tretur Qe Sa Te Kerkoj Tani Me Pendime Fatin E Mallkoj.

Se Ti Kishe Rendes Iper Mua E Kuptova Shum Vone Vetem Atehere Kur Zemrat Na U Ndane Pergjithmone!

Une Ty Te Kerkoj E Ste Gjej Askund Shum Vone E Kuptoj Se Krejt Ka Marre FUND!

Perse Per Ty Vuaj Kur Kete Se Meriton Perse Per Ty Qaj Kur Asgje Plaget S'mi Sheron.Shko Sa Me Larg Nga Une Kurr Mos Provo Me U Kthyer Kur Te Jesh Ne Dhom E Vetme

Kujto Zemren Qe Pate Thyer! 

Eci Ne Rruge Te Kujtimit Ato Nuk Kane Fund Askund Vetem Te Zemra Jote E Cila Heret Me Tha TUNG!

Perse Nuk Ke Deshire Zemer Te Therras Perse Me Detyron Vetvetin Ta Vras?!

Nese Nuk E Din Se Qka Eshte Dashuria Fillo Ti Lexosh Poezite E Mia!

Per Ty Poezia Ime Kurr Nuk Merr Fund Edhe Pse Ne Dy Spo Takohemi Askund.

Ndoshta Malli Me Ka Marre Ndoshta Zemra Me Eshte Kalle Por Une Vetvetin E Pyes TI Ku Me Mbete Oj E Pa Shpirt?!!!

ZeMrA E THYeR

Sdi Nga Tia Filloj .nje Gje E Di Se Zemra Me Vajton, Kaluan Shume Muaj Vite

E Mos Te Them Jave Se As Qe Mund Te Numerohen E Ne Mbetem Te Ndare Dhe Mem

Zemra Te Thyera.Kam Vetem Nje Pyetje.valle Perse Keshtu Ndodhi .kush Eshte

Fajtor Per Kete.kush Na I Ndau Zemrat Tona Ne Rinine E Hershme.Nuk Me Mbetet

Gje Tjeter Pos Te Mallkoj Ate Lloj Njeriu Qe Nuk Ka Meshire Fare Dhe Vertete

Qofte I Mallkuar Perjete.

Ti Mendove Per Vete E Jo Edhe Per Fatin Tim Te Mjere Qe Nuk Mundja Te Gjeja

Rrugen E Vertete E Cila Me Humbi Ate Dite Kur Te Takova Ty.nuk Mund Te Them

Se Ti Nuk Ke Pase Fare Faj Por Edhe Pse Nuk Po Dua Te Them [o Detyrohem Nga

Vuajtjet E Mia Te Pafund Te Them Se Edhe Ti Je Bile Me Shume Se Te Tjeret

Fajtore Dhe Shkaktare Qe Ne U Ndame,

O Zot Perse Nuk Po Mundem Qe

Ti Harroj Ato Qastet E Hareshme Qe I

Kaluam Ne Se Bashku .valle A Vetem Ato Na Mbeten Ne Kujtime ,jojo Kujtimet

E Mia.!

Per Ty Nuk Mbarojne Kure Edhe Pse Pa Mase Po Mundohem Te Harroj Por

Valle A Harrohet Njeriu Qe E Ke Ne Zemer

Perjete Jo Nuk Mund Te Harrohet Kurre

Valle A Mund Te Harrohet Dahuria E Pare

Jo Nuk Mund Te Harrohet Kurre Kurree

E As Ti Nuk Do Te Harrohesh Sepse

Te Lutem Mos Te Jesh E Frikesuar As Mos Te Jesh E Befasuar Se Ende Ne Zemren Te Ruaj.!Ne Kete Jete E Pate Nje Dashuri Te Vertete Dhe Vetem Ty Une Te Deshta

Ne Jete

Se Ti Ishe E Vetmja Ne Shpirtin Tim

Edhe Pse Mu Dasht Te Ndahem Nga Ti Me Shume Pikellim Por Ja Qe U Desht Keshtu

Me Te Vertete Fundi Eshte Shume I Veshtire Per Ate Qe E Kupton Nje Dashuri

Te Tille Seriozisht Sepsejeta Eshte Keshtu Njehere Te Ndihmon Por Fati Qellon

Dhe Te Mallkon E Jeten Tende E Shkurton

Tani Qte Bej Nuk E Di Vetem Degjoj Fjalen Zi E Zi Kur Une Mbajta Atehere

Nga Kjo

Jete U Ndajta Dhe Me Ty Buk Te Pashe

Por Kurr Nuk E Harrova Diten

Qe Ne Dashurine Tende Rashe

Sepse Ajo Dite Me Miresi Per Mua Kishte Shume Rendesi .edhe Une Mbeta I Vetmuar

Dhe Me Kujtimet E Tua Por Ja Qe Nga Kjo U Binda Se Me Nuk Duhet Te Besoj


As Ne Jete E Aq Me Pak Ne Fat Se Fatit Edhe Pse Nuk I Dihet Aq Edhe Nuk

I Besohet ,realiteti Eshte Se Duhet Te Besohet Ne Nje Te Vetmin Zot Se Ai

Eshte Nje E Tjeter Nuk Ka .ai Nxorri Ne Kete Jet Te Miren Dhe Te Keqen E

Ai Edhe Sheron Plaget E Njerriut Te Ndershem E Edhe Plaget E Mia Shpresoj

Se Nje Dite Zoti I Madh Do Te Me Ndihmoje T I Sheroje

Me Te Vertete Qenka Realitet Se Nese Ti Nuk Je Ne Shpirtin Tim Pa Ty Jeta

Qenka Denim

E Nga Ky Denim Nuk Ka Shpetim

E Nuk Ka As Kthim Por Vetem Pikellim Dhe Mbarim

Vjen Nje Dite Si Ajo Qe E Perjetova Kur Zemren Time Rende E Lendova

Nje Dite Shume Shume E Veshtire

Me Zemer Te Thyer E Me Vuajtje Te Renda

  Detyrohem Te Them E Dashura Imee 
       LAMTUMIRE -- LAMTUMIRE 

 


NEE KETE LEXON TE VERTETEN E KUPTON SE ASGJE PLAGET NUK MI SHERON ,NGA VUAJTJA
E RENDE 
SHPIRTI IM JETE PO NDERRON
LAMTUMIRA E FUNDIT ESHTE KJO 
DHE TE LUTEM MOS ME HARRO

  U fike si qiri ne erë 

u zhduke si shiu ne vere 
u shfaqe ne nje tjeter vend 
me lae mua si njeri pa mend 

Nëse jam semure e dashur 
asgje ne jete nuk me sheron 
perveq teje ne zemren time 
tjeter s'mund te zevendson 

Pres te shoh e te puth 
se nje puthje ma ke hak 
edhe nese vdes e dashur 
nuk do te me mbetet merak 

Lulen qe per ty e mbolla 
qenka vyshkur e qenka thare 
ato faqet e tua si molla 
ka kohe e dashur qe si kam pare 

S'mundem te besoj akoma 
se qdo gje u prish mes nesh 
s;besoj se kurr me e dashur 
ftyra jote s'me buzeqesh 

E shkruaj une me gjak e shkruaj 
nje emer per te cilin vuaj 
ne eshtra nese jam shendrruar 
a bindesh se te kam dashuruar. 

Jam i gatshem qe te pres 
derisa te jesh e sigurt 
me ty pran edhe po te vdes 
do te me duket jeta e shkurte. 

Nese tani vdes e dashur 
do te vdes me nje deshire 
qe kurr me nuk do ta shoh 
buzqeshjen tende ne fytyre.

Jo me sdo te dua 
jo me sdo te qaj 
as ne zemren time 
kurr me sdo te mbaj

atehere tranohu
tranohu piskat
se vendin afer teje 
tash e ke zbrazt

mos me thirr ne emer
mos me thirr ne pseudonim 
se pergjigje nuk te jap
deri ne shkaterrim

mos ben me o kuku
mos ben as lele
se me afer teje 
kurr nuk me ke 

kape me dore koken
vrapo neper dhome 
sdo te jesh ne vetedije 
por do te jesh ne kome 

edhe ne stine te veres
dhe ne ate stine vjeshte 
me kujto ti mua
kete djale qe deshte 

te vdes ne rini
spo dua te vdes
te rri ne kete bote 
mendon se ty po te pres

te hidhem ne lum 
nuk ka uje te mjaftuar
ta helmoje zemren 
skam force me helmuar

qe te vras ty
jam ne dyshim 
veq do te turperohem 
se ske meritim

Kur ti me rrin pran
fshehtas me shikon
nje zjarr dashurie 
trupin ma shtrengon.

I drejtohem detit
uj t'm jep nje pik
por ai me pergjigjet
esht shum me krip.

I kerkoj uj kroit
qe etjen ta shuaj
por ai me pergjigjet
esht shum i turbulluar.

I drejtohem vajzes
te cilen e dua
etjen dua ta shuaj
ne buzet e tua.

Glitter text

 

 

 Te lutem me fal qe me vuajtje te rende ne zemer po detyrohem te shkruaj kete leter dhe te tregoj realitetin tim dhe te verteten qe ndjej ne zemer per ty .
Deshta dhe u mundova ta mbaj si fshehtessi por kot nuk munda sepse ndenjat e zemres sime qenkan me te forta se vete une dhe po me mundojne tere kohen .nuk e di qpo ndodhe me mua a eshte kjo nje dashuri apo vetem nje miqesi e sinqerte .kete nuk po mund ta kuptoj
Tere kohen vetem ne ty po mendoj,
leter e shkruaj ne nje moment shum te veshtire kur me se shumti po mendoj per ty dhe jam gati i sigurt se pas kesaj letre nuk do te mundem te gjej forcen qe te flas
me ty sepse sigurisht do te me urresh 
dhe nuk do te duash te me flasesh kurre
por edhe nje here me duhet te them me FAL se kete leter e shkruaj jo nga deshira por nga detyrimi i vuajtjeve dhe dhimbjeve qe kam ne zemer per ty
Nese ke ndenja kupto te verteten qe e tregon kjo leter dhe te lutem mos me urrej 
Të Lutem më premto se do të mund të Bashkohemi në Botën E ëndrave që ikemi Përjetuhar së bshku ....unë do të Vij dhe Atëherë, asgjë nuk do të mund të na Ndajë, Të Lutem mos harro eja dhe dërgomi Lulet E Dashuris pranë Varit Timë edhe pse kam vdekur Unë E ndjej shikimin Tënd në mua edhe pse unë kam vdekur për gjithmonë dua që të kam Pran eshe pse nuk Egzistosh ma do të jem gjithmon Pran Varit Tan

 

Tung te pershndes me gjithe zemer dhe te deshiroj fate dhe lumturi ne jete me dashurin e vertet .Ne keto momente disi te merzitshme pa ty ,mezi gjeta pak forc qe ta shkruaj nje leter vetem per ty qe te qetsoj pak zemren time te pavdekshme dhe te pavdekshme e cilapandal mendon dhe te kujton ty .Nuk e di ty se si ndihesh ne keto momente pa mua .por nje gje te vertet per vete e di se jam i vetmuar e i merzitur dhe i piklluar per ty qe nuk mund te shoh .Per mua nuk eshte me rendsi vetem biseda ne internet por edhe jeta ne realitet ,e ti per mua je relitet i vertet .Nese ndjen se kam gabuar apo te kam genjyer ndonjher te lutem vere doren ne zemer dhe prano faljet e mia kur te them me fal me fal me fal.Nuk ka njeri ne bote qe nuk gabon ndonjher vetem i vdekuri nuk gabon dhe nuk flet .Po jetoj me te vetmen shpres se nje dite do te takoj dhe do te jem shume i gezuar e i lumtur me ty .Derisa te takoj ne realitet do te mendoj i mirzitur dhe me kujtime ne zemer per ty VUAJTJEN PER TY 
NDOSHTA DO TA NDALE 
POR TRADHETINE E BERE 
KURR NUK DO TA FALE 

NESE ME TRADHETOVE 
KE TRADHETU VETVETEN 
SE TASH E VETMUAR 
DO TE KALOSH JETEN 

S'DI QTE THEM TJETER 
TE QOFTE RRUGA E MBARE 
SE KURRR ME ME MUA 
NUK KE PER TU PARE 

VAZHDO E DERDH LOT 
VAZHDO EDHE QAJ 
ME LOTET E TU SI KRUA 
DRUNJET E MALIT THAJ 

PSE KESHTU O ZOT 
NUK PATE MESHIRE 
ME LAE TE VETEM 
NE QASTIN E VESHTIRE 

TE DHEZI NJE CIGARE 
JO-SE NUK E PI 
TE THERRAS NE EMER 
EMRIN NUK TA DI 

TE DERDHI PER TY LOT 
NUK E MERITON 
SE NE ZEMREN E BANIT 
TI ME S'EKZISTON. 

JO NUK KA ME FALJE 
JO NUK KA PENDIM 
JO NUK KA ME VUAJTJE 
NUK KA ME AS KTHIM 

VUAJTJET DO TI NDALE 
PLAGET TI SHEROJ 
ZEMREN TIME TE VETME 
ME S'DU TA LENDOJ 

IKU EDHE HENA 
IKEN EDHE RETE 
IK DHE TI TRADHETARE 
E ME LER TE QETE

SI ANIJE NE DET 
TI ME KE FUNDOSUR 
SHPIRTIN TIM TE SHKRETE 
RENDE E KE PLAGOSUR 

NESE NUK E DIN 
SE QKA ESHTE KJO JETE 
VEND NE ZEMREN TIME 
KURR NUK KE ME GJETE. 

A KE LOT NE SY? 
A KE GJAK NER ZEMER? 
A E DIN SE PER MUA? 
S'EKZISTON TJETER FEMER. 

DITEN S'JAM I QETE 
AS NATEN S'BEJ GJUME 
E KE THYER ZEMREN 
QE TE DESHTI SHUME 

DIELLI TAH S'ME NXE 
AS SHIU SME LAGE 
TRUPI IMI MJERE 
PO DURON SHUM PLAGE 

EJA DHE ME PUTHJE 
NGUSHLLO ZEMREN TIME 
AJO SI ZJARR DIGJET 
VETEM ME KUJTIME 

TE BUZET E TUA 
UNE PASH SHKELQIM 
ATOME OFRUAN 
PUTHJE PERQAFIM 

DO TE KISHA FALUR 
GJITHQKA NE KETE JETE 
VETEM QE KJO NDARJE 
TE MOS JETE E VERETET 

A KE NE GISHT UNAZE 
A KE NE QAFE QAFORE 
A PAJTOHESH ME KETE ZEMER 
TY TE KEM DASHNORE. 

KUR DO TE ME LYPESH 
S'KE PER TE ME GJETE 
ME MIRE DUAJE VDEKJEN 
SE JETEN E SHKRETE. 

RRAHJA E ZEMRES 
E DRIDHI TOKEN 
SE PER TY E DASHUR 
E JAP KOKEN 

LOTI I FUNDIT 
NE TOKE KURME RA 
SYTE MU VERBUAN 
DHE DRITE ME SKAM PA 

ME ZEMER TE THYER 
ME LOT TE PASHTERUR 
N'DASHNI I ZHGENJYER 
E ME PLAGE TE QELUR 

ME LEDHATO E DASHUR 
KU TE NDJEJ ME SHUME 
ME BERE TE NOTOJE 
SI PESHKU NE LUME.

 

 

NA U NBANE ZEMRAT 
S'TAKOHEN ME KURRE 
SHTAT MURET E TRADHETISE 
ME DJEGEN SI FURRE 

PO TE MBAJ PER DORE 
S'KAM ZEMER TE LESHOJ 
SE TE KAM PASE DASHNORE 
KURR S'DO TE HARROJ 

QDO GJE KA MBARUAR 
RRUGET NA JANE NDA 
SI PATE KESHTU ZEMER 
PAS SHPINE ME ME VRA 

PO TE MBAJ AFER 
UL NE PREHERIN TIM 
DHE TE LUS TE MI FALESH 
NJE PUTHJE NJE PERQAFIM 

ZEMRA ME ESHTE SHKATERRUAR 
SHPIRTIN MA KE DJEGUR 
SKAM FUQI ME ME JETUAR 
TANI KAM ME VDEKUR 

ME MEND JAM I LODHUR 
NE TY DUKE MENDUAR 
EDHE ZEMRA PO ME QANE 
PSE TI ME KE TRADHETUAR 

PERTY PO VUAJ EDHE SOT 
PLAGET I LAJ ME LOT 
ME DJEG SHPIRTI SI ZJARR 
NE MES NA QENDRON NJE VARR 

ME SHTOHEJ PLAGE MBAS PLAGE 
PIKLLIM MBAS PIKLLIMI 
KUR ME THAE LAMTUMIRE 
SE PASKA ARDHE MBARIMI 

TU AFROVA NGADALE 
E TI ME IKE ME VRAP 
POR KUR ERDHI FUNDI 
DORA IME TE KA KAP 

MOS PROVO TE QASH 
U DESHT HERET TE MENDOSH 
SE SA VUAJTA UNE PER TY 
VONE DO TA KUPTOSH 

SHUM PO E DON JETEN 
TI O MOJ E MJERA 
ME MIRE DUAJE VDEKJEN 
E MOS THE ZEMRA TJERA 

QIELLI EDHE TOKA 
THOJSHE S'MUND TE QAHEN 
AS DY ZEMRAT TONA 
KURRE NUK DO TE NDAHEN 

ME I LUMTUR NE BOTE ISHA 
TRUPIN TEND KUR E ZBULOVA 
ATY FSHIHEJ PASURIA 
QE SHUM KOHE UN E KERKOVA 

A DO TE VJEN KOHA 
UNE ME TY TE JETOJ 
VALLE A DO TE VJEN DITA 
BUZEN TENDE TA SHIJOJ 

KISHA DASHUR TE KEM KRAHE 
SI PELLUMBI TE FLUTUROJ 
QDOHERE KUR TE ME M,ERR MALLI 
TE VIJ TE TI TE PERQAFOJ 

TE DUA TE DUA PA KUFI 
SE KUFIRIN E KAM SHKATERRUAR 
ZEMRA IME TE ZEMRA JOTE 
LIRISHT KA ME UDHETUAR 

KUR ME KAPLOI RENDE 
SEMUNDJA NE ZEMER 
E KUPTOVA SE PER MUA 
S'EKZISTON TJETER FEMER 

E VRAVE NJE SHPIRT 
LENDOVE NJE ZEMER 
ME DJEGE SI LETER 
PREJ KOKE DERI NE THEMER 

EDHE ENDERR ME STE SHOH 
EDHE N'ZEMER ME STE MBAJ 
TASH PER MUA JE E VDEKUR 
PER TY KURR ME SDO TE QAJ 

SA HERE NE GJUM 
TY BANI ENDERROn 
AQ HERE ME ZEMER 
TY TE DASHUROJ 

KUR TE THONE SE JAM KTHYER 
NGA NJE BOTE E AMSHUAR 
ERDHA TE SHOH DHE NJEHERE 
SE SHUM TE KAM DASHURUAR 

KUR TE THONE SE SHKOVA 
NE NJE RRUGE PA KTHIM 
BEJA HALLALL ZEMRES 
SE ME SKA PENDIM 

DO TE BEHEM PLUHUR 
KEMBA JOTE TE ME SHKEL 
DO TE BEHEM MELEK 
FLOKT E TUA TI PERKEDHEL 

TRUPIN MA THERRE 
ZEMREN MA KE NGRENE 
LEKUREN MA RJEPE 
ZJARRIN JA KE VENE 

PO ME DHIMBTE KOKA 
KUR PER TY MENDOVA 
KUR TE PASH E DASHUR 
MENJEHERE U SHEROVA 

LEXOJ NE NJE EPITAF 
MBI VARR TE VENDOSUR 
ISHTE EMRI YT E DASHUR 
TE KISHIN VARROSUR 

KISHA NJE DESHIRE NE JETE 
POR AJO KURR SMU PLOTESUA 
VETEM NJE HERE TE KISHA PRANE 
DHE TE BEJ ME TY QTE DUA 

NESE PRAP KTHEHEM PAS VDEKJES 
DASHURINE ZEMREN DHUROMA 
POR MOS QAJ QE U KTHEVA HIJE 
SEPSE UNE TE DU AKOMA 

SHIKO LULEN SI U THA 
EDHE ZEMRA QENKA NDA 
SHIKO BUZET ME JANE KRISUR 
EMRIN TEND TUE PESHPERITUR 

MORA FLETOREN TE SHKRUAJ 
E SHFLETOJ FLETA FLETA 
NE MES TE SAJ E PASH NJE ZEMER 
EMRIN TEND ATY E GJETA 

U PAJTOVA QE ME TY 
TE MBETEMI VETEM MIQ 
POR KJO ZEMER ME NUK DUROI 
GATI SA NUK VDIQ 

NGA UNE HERET U PATE LARGUAR 
JA NDERROVE DREJTIMIN JETES 
MENDOVE SE TE TJETRI KE ME U GEZUAR 
POR ATJE JA BERE VARRIN VETVETES 

KURR FAT TE BARDHE 
NE ZEMER S'KAM NDIER 
VEQ FATIN E ZI 
QE RANDE ME KA THYER 

ATE GOTE UJI QE MA DHAE 
ME SHUM GEZIM E KAM PIRE 
NUK DI PSE PASTAJ SHUM TE DESHTA 
NDOSHTA ME BERE SEHIRE 

KUR TI ME BUZEQESHE 
ZEMREN TIME E KENAQE 
MA FAL E DASHUR 
NJE PUTHJE NE FAQE 

SI FLET TRENDAFILI 
ESHTE DASHURIA E PARE 
KEPUTE ATE DHE VERMA MBI VARR 
DERDH DY PIKA LOT 
TRENDAFILI TA LULEZOJE 
SEPSE EDHE NE VARR 
VEQ TY TE DASHUROJ 

NJE DITE KUR TE ZGJOHESH 
MOS LAJ SYTE ME LOT 
ATE DITE KUR TE THONE TY 
SE SJAM ME NE KETE BOTE 

MOS PYET SI VDIQA 
POR PYET SI JETOVA 
PYET SI ME SHKUAN DITET 
PA TY QE I KALOVA 

DASHURIA LIND NE HESHTJE 
DHE VDES NE ZJARR 
MIRUPAFSHIM E DASHUR 
TAKOHEMI NE VARR 

KAM VEQ NJE DESHIRE 
ESHTE SHUME E THJESHTE 
TE ISHA ME TY 
TJETER SKISHA DESHTE 

BUZET ME JANE KRISUR 
DHE ME QESIN GJAK 
MU AFRO E DASHUR 
QE TE PUTHI PAK 

ME PREMTIME MOS ME MASHTRO 
EJA TE UNE NESE ME DO 
TE DUA SHUME DHE DO TE PRES 
NE PREHRIN TEND DUA TE VDES 

ECI RRUGES SE KUJTIMIT 
ATO NUK KANE FUNDASKUND 
PERVEQ TE ZEMRA JOTE 
E CILA HERET ME THA TUNG 

EMRIN TEND ME GJAK 
GJITHKUND E KAM SHKRUAR 
DHE KURR S'DO TE HARROJ 
SA TE KAM DASHURUAR 

TE LUTEM TREGOM DREJTE 
PSE SKE ZEMER TE ME DASHUROSH 
A E DIN SE NE KETE BOTE 
VETEM NJE JETE DO TE JETOSH 

NE TOKEN E BEKUAR 
E JETOJME NJE JETE 
VETEM UNE DHE TI 
ME DASHURI TE VERTETE 

EDHE LOTET E SYRIT 
TOKEN E BENE DET 
TI NE ZEMREN TIME 
KUJTIM ME KE MBETE 

NESE TE RRJEDHIN LOTET 
E S'MUNDESH ME I NDALE 
PERKULU PARA MEJE 
NDOSHTA GABIMIN TA FALË 

KOT PO KERKON FALJE 
KOT TASH JE PENDUAR 
SE NE ZEMREN TIME 
MBETE E HARRUAR 

DASHURINE TIME 
TE PLOTE SI ZEMER 
NUK DUA TA NDAJE 
PER SECILEN FEMER 

NE ZEMREN TIME 
TI ENDE JETON 
VETEM DASHURIA JOTE 
PLAGET MI SHERON 

NESE ZEMREN TI MA THEN 
E NUK KE ASPAK MESHIRE 
DIJE SE NE LIBRIN E JETES 
PERGJITHMONE KAM ME TE FSHIRE 

NESE MA VRET ZEMREN 
TI ME ATE DORE 
MBI VARRIN TIM TE VETMUAR 
MA SJELL NJE KURORE 

RRETHOJE KUROREN 
ME LULE SI ZJARRI 
PER HIR TE DASHURISE 
QE TASH JETON TE VARRI 

NESE ME GJEN DUKE QARE 
TE LUTEM FSHIMA LOTIN 
NESE LOTET MU ME VRASIN 
PER TE ME NGJALLE LUTE ZOTIN 

NESE KE NJE ZEMER 
NDAJE BASHK ME MUA 
NESE KE NJE FJALE 
ME THUAJ TE DUA 

NE NATEN E QETE 
NJE ZEMER PO QANE 
VUAJ UNE PERMALLSHEM 
QE ZEMRAT NA U NDANE 

TI ZEMRES TIME 
NJE BORGJ I KE MBETE 
QE HYRE E JA MORE 
DASHURINE E VERTETE 


BUKURIA TE MASHTRON 
AJO VJEN EDHE SHKON 
NJE PIKTURE E SIMBOLIZON 
QKA FLET ZEMRA NUK TREGON 

ME DJEGI DASHURIA 
ME SHUME SE GJEG ZJARRI 
MOS QAJ KUR TE VDES 
AS MOS ME EJA TE VARRI 

TE UNE PRAP DO TE GJESH 
NJE QETESI SHPIRTERORE 
SEPSE UNE ENDE TE DUA 
PAS TE KQIJAVE QE MI BERE 

DERDHI LOT MBI DHEUN 
QE TE KA MBULUAR 
TASH S'ME DUHET JETA 
PER TY KAM JETUAR. 

UNE S'KAM ME DESHIRA 
I MORE TI NE DREQ 
EDHE DESHIREN E MADHE 
TI E IMJA TE JESH 

PARA SE TE NDAHEMI 
ME DUHET NJE GOTE 
KUR TA KUJTOJ NDARJEN ' 
TA MBUSHI ME LOT 

NUK KAM ME FUQI 
TRADHTI TE DUROJ 
NUK KAM ME ZEMER 
TJETER TE DASHUROJ 

LEXO LETRAT E MIA 
DJE EDHE SOT 
TE HUMBA E DASHUR 
PER JETE E MOT 

NESE E DO ZEMREN TIME 
ME DUAJ EDHE MUA 
TE KALIJME JETEN BASHKE 
DHE TE VDES PRANE BUZEVE TUA 

SE KAM DITE SE DO TE VJEN FUNDI 
AQ SHPEJT DHE AQ KEQ 
MIJRA KILOMETRA LARG NJERI TJETRIT 
VETEM NJE URE NE MES 

KJO LARGESIA E MALLKUAR 
PO MI VRET KTO VJET TE JETES 
EDHE ATO QE TI FALA TY 
U TRETEN SI NEKTARE I BLETES 

NE DHOMEN TIME TE ERRET 
MBRETERON NJE QETESI 
POR NE ZEMER QETESI NUK KAM 
PREJ KUR TE TAKOVA TY 

BESOJ KESAJ ZEMRE 
TE PASTER SI LOTI 
SE DASHURINE TIME 
PER TY E KA FALE ZOTI 

PREJ DITES QE NA NDANE 
ZEMREN TIME E VRANE 
UNE PO JETOJ VEQ ME ENDRRA 
TU I KUJTU BUZET TUA TE EMBLA 

A MJAFTON VEQ KRENARIA 
TE MA SHUAJ MALLIN PER TY 
A MJAFTON VEQ NJE PIKE SHPRESE 
TE JETOJ ME LOT NE SY 

TI JE LARG E UNE PO PRES 
PSE TE JETOJ ME MIRE TE VDES 
NESE TI SJE NE SHPIRTIN TIM 
ZEMRA IME S'KA SHERIM 

MUAJ E VITE PO KALOJNE 
SI RRITET BARI NE LIVADHE 
ASHTU DHIMBJA IME PER TY 
PO ME BEHET ME E MADHE 

DUA QE NJE QAST 
TE ME KUJTOSH MUA 
TE KUJTOSH DHE DITEN 
KUR TE THASH TE DUA 

PSE ME LENDOVE AQ SHUME 
KUR TE DASHUROVA MARREZISHT 
VALLE KU GABOVA I MJERI 
QE M,E BERE ME GISHT 

ISHTE NDODHI RASTI 
KUR I NDERRUAM SHIKIMET 
SYTE TANE U NDESHEN 
LOTET FILLUAN VERSHIMET 

ERDHI KOHA E NDARJES 
ZEMRAT JANE PERVLUAR 
DORA FORT E SHTRENGON DOREN 
NJERI TJETRIN TUE SHIKUAR 

I NDAME DREJTIMET 
SECILI NE RRUGE TE VET 
I SHTUAM PERMALLIMET 
E NGADALESUAM KETE JETE 

LULET TI NUK MI PRANOVE 
TASH ME KE ZEMERUAR 
KETE GJEST DO TA KUPTOJ 
SE DASHNIN TIME KE REFUZUAR 

NESE JE E VETMUAR 
QENDRO NE KUJTIME 
SEPSE ATY AFER 
E NDJEN ZEMREN TIME 

NESE TE KAM DASHUR 
SI DY SYTE E BALLIT 
KTHEJU ZEMRES TIME 
MOS MERR RRUGE TE DJALLIT 

AH UNE I MJERI 
SHUM VUAJTJE PO HJEK 
VAJZEN QE E DO ZEMRA 
NUK MUNDEM AS TA PREK 

NE SYTE E MI 
MBET VETEM NJE LOT 
TE TJERET U DERDHEN 
NEPER KETE BOTE 

URIME DHE SHUM FAT 
NE JETEN E RE 
GEZOHU TI ,SE MUA 
ME MBULUAN ME DHE 

UNE EDHE TI 
VETEM NJE JETE 
VEQ NJE DASHURI 
SHUME E SINQERTE 

KUR JAM I VETMUAR 
VEQ NE TY MENDOJ 
S'DI A KAM TE DREJTE 
APO PO GABOJ 

SIKUR RRJEDHE LUMI 
MUA ME RRJEDHIN LOT 
PSE NA U NDANE ZEMRAT 
NUK PO E KUPTOJ DOT 

KUR ISHA ME TY 
NDJEHESHA I GEZUAR 
VONE E KUPTOVA SE TJETER 
PASKE DASHURUAR 

DUA SONTA TE SHOH ENDERR 
DHE TE THERRAS NE EMER 
SE PER MUA NE KETE BOTE 
TIII JE E VETMJA FEMER 

EJA SHPEJT SIKUR ZOG MALI 
VENDOSU NE ZEMREN TIME 
SE ATY GJEN NGROHTESI 
DHE DASHURI PA KUFIZIME 

ATE DITE KUR MBI TRUPIN TIM 
TE FILLOJ MBULIMI ME DHE 
ME ZEMER TE LUTEM MOS ME QAJ 
POR FILLOJE NJE JETE TE RE 

QKA TE SHKRUAJ 
KUR SKAM ME FJALE 
NUK KAM AS ZEMER 
SE GJITHA TI KAM FALE 

I KAM MARRE PESE GOTA 
PO I MBUSHI LOT E GJAK 
SE PESE VJET PA TY 
BESA NUK JANE PAK. 

AJO DASHURIA 
QE I PATA BESUAR 
NE THELLESINE E TOKES 
MU ME KA MBULUAR 

TREGOJU TE GJITHEVE 
SI ESHTE E VERETETA 
THUAJU SE PER TY 
MUA ME SHKOJ JETA 

MBLEDHI GJITHA SHOQET 
DHE ME QAJ ME LOT 
SE SI UNE E DASHUR 
S GJEN ASKUN NE BOTE 

NESE ME MBULOHET 
TRUPI IM ME GJAK 
KUPTO SE PER TY JETA 
S'ME DHIMBET ASPAK 

EDHE PSE STE KAM ME 
PRAP NUK PO BEJ GJUM 
KUR PO ME KUJTOHET 
SE TE DESHTA SHUME 

N'MESIN E DY VARREVE 
NJE LULE QENDRON 
DASHURINE TONE 
AJO SIMBOLIZON 

ERDHI DITA TE NDAHEMI 
FJALE E FUNDIT E VESHTIRE 
JO NUK KAM ZEMER E DASHUR 
ME TE THENE LAMTUMIRE.

 

 

DY PIKA LOTI... 

Dy pika loti, me rrodhen nga syte Mbi letren qe po shkruaja, me rane Thelle me tronditen, ne shpirte Shpejte, nga letra u thane. 

Mbi fjalen, ku qe shkruar "Te dua" 
Pikat e lotit tim, rane 
U treten me bojen e shkruar 
Ku nje shenje te vogel, lane. 

Pra me boje dhe me lot 
Ti shkruajta ty, keto fjale 
Nga ketu larg, ku s'te shoh dot 
E ku te kujtoj me shume mall. 

U bene kohe, qe jam larguar 
E ne zemer, vazhdoj te te mbaj 
Ndoshta, edhe te kam lenduar 
Te lutem, besome se une s'kam faj. 

Kur letren, ti ta marresh 
Lexoje ne vetmi 
Dhe lotet, qe do te derdhesh 
Mos te ti shohe, njeri!!!... 


Jeten time do e mbyll, 
Me dhimbje dhe me brenga, 
Kurre mos me harro, 
Ke qene gjithmone ne zemren time brenda. 

Sa shume kam per te thene, 
Por fjale nuk gjej dot, 
Nuk dua te jetoj me, 
Dua te zhdukem nga kjo bote. 

Te vdes e te fle e qete, 
Ty me mos te te besdis , 
Zemra ime pac fat ne jete, 
Rrugen time asnjehere mos e nis. 

Ne qofte se te kam merzitur, 
Apo te kam lenduar, 
Te lutem me fal, 
Kurre s'kam dashur per te keq trajtuar. 

Kur mos jem me ne kte bote, 
Dhe ti kerkon te me flasesh, 
Gjithmone do jem afer teje, 
Vetem duhet te bertasesh. 

Shko dhe mos pyet per mua, 
harro qe te desha se me nuk te dua, 
ik dhe lej ketu te gjitha kujtimet, 
nuk ti jap lotet e as perqafimet. 

Nuk ta jap shpirtin se se meritove, 
sa me pate ne duar vete me lendove, 
nuk ta jap zemren dhe asgje nga une, 
ndoshta ndonje tjeter do te fal me shume. 

Tani shko ndoshta gjen me mir, 
si dikur do te jesh i lire, 
por kurr me mos gabo, 
mos e the nje zemer e cila te do, 
mos e zhduk nje ndjenje qe ka lind per ty, 
mos lejo te derdhet loti nga nje sy. 

Mos i thuaj ste dua asaj qe te do 
dhe jeten e huaj kurr mos e trazo. 

Shko, ndoshta hjen shpetim, 
ndoshta vjen nje tjeter qe ze vendin tim, 
ndoshta tek ajo dot perjetosh ndjenjen e dashuris, 
ajo do ti jetoj endrrat e mia te ardhmeris. 

Shpresen e jetes sime ajo dot mbaj ne gji, 
une dot mbaj nje emer, ajo dhe nje femi. 
Ajo do te fitoje ty por jo dhe lumturi 
se zoti nuk te fali qe te jesh per dy. 

E nese do jem tretur e sdo jem askund, 
loti im i hershem shpirtin do ta tund, 
zeri im i dridhur veshin sdo ta ler te qete, 
dhe syt do ti verboj fytyra ime e zbehte

Search site

WwW.BLero-Ku.Tk © 2010

ToPoJaNi.Tk KuKeSi.JimBo.CoM Klikoni Këtu Të Bëni (Blero-Ku.Tk) Faqe Startuese © Copyright 2010 All Right Reserved